XXX/282/13
jakiego organu | Rady Powiatu Braniewskiego |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i placówek oświatowo - wychowawczych prowadzonych na terenie Powiatu Braniewskiego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania udzielonej dotacji |
na podstawie | art. 12 pkt 1 i pkt 11, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 roku, Nr 142, poz. 1592 ze zm.) art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 roku, Nr 256, poz. 2572 ze zm. ) Rada Powiatu Braniewskiego uchwala, co następuje: |
status uchwały | obowiązująca |
Rady Powiatu Braniewskiego
z dnia 26 kwietnia 2013 roku
w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i placówek oświatowo - wychowawczych prowadzonych na terenie Powiatu Braniewskiego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania udzielonej dotacji
Na podstawie art. 12 pkt 1 i pkt 11, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 roku, Nr 142, poz. 1592 ze zm.) art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 roku, Nr 256, poz. 2572 ze zm. ) Rada Powiatu Braniewskiego uchwala, co następuje:
Ilekroć w dalszych przepisach mowa bez bliższego określenia o:
1) organie prowadzącym – należy przez to rozumieć osobę prawną lub osobę fizyczną
prowadzącą na terenie Powiatu Braniewskiego szkołę lub placówkę niepubliczną,
2) organie dotującym – należy przez to rozumieć organ udzielający dotacji oraz dokonujący
kontroli prawidłowości jej wykorzystania, to jest Powiat Braniewski,
3) szkole -należy przez to rozumieć należącą do systemu oświaty szkołę niepubliczną
o uprawnieniach szkoły publicznej,w której nie jest realizowany obowiązek szkolny lub
obowiązek nauki i jest ona wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych
prowadzonych przez Starostę Braniewskiego,
4) placówce - należy przez to rozumieć niepubliczne szkolne schronisko młodzieżowe,
wpisane do ewidencji, o której mowa w pkt 3,
5) stawce dotacji - należy przez to rozumieć miesięczną wysokość dotacji w przeliczeniu na
jednego ucznia lub na jedno miejsce noclegowe,
6) uczniów - należy przez to rozumieć również słuchaczy, a w przypadku szkolnych schronisk
młodzieżowych również miejsca noclegowe,
7) wydatkach bieżących - należy przez to rozumieć wydatki bieżące określone w ustawie o
finansach publicznych,
8) ustawie o systemie oświaty - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991
roku o systemie oświaty(tj. Dz.U. z 2004 roku, Nr 256, poz. 2572 ze zm.),
9) ustawie o finansach publicznych - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 sierpnia
2009 roku o finansach publicznych (tj. Dz.U. Nr 157, poz.1240 ze zm.),
1) szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie jest realizowany
obowiązek szkolny lub obowiązek nauki,
2) placówkom, o których mowa w §1 pkt 4 umożliwiającym rozwijanie zainteresowań i
uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
- Warunkiem udzielenia dotacji jednostkom, o których mowa w §2 pkt 1 i 2 niniejszej uchwały, jest złożenie przez organ prowadzący, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, wniosku o dotację (wzór stanowi załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały).
- W przypadku, gdy organ prowadzący prowadzi więcej niż jedną szkołę lub placówkę, wniosek, o którym mowa w ust.1, składa się odrębnie dla każdej szkoły/placówki.
- Niepubliczne szkoły, o których mowa w §2 pkt 1 otrzymują dotacje na każdego ucznia w wysokości 50% ustalonych w budżecie Powiatu Braniewskiego wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju, prowadzonych przez Powiat Braniewski, w przeliczeniu na jednego ucznia, pod warunkiem, że uczestniczył on w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu.
- W przypadku, zmiany wysokości wydatków bieżących w budżecie Powiatu Braniewskiego w trakcie roku budżetowego, zmianie ulega podstawa obliczenia dotacji.
- W przypadku braku na terenie Powiatu Braniewskiego szkoły publicznej danego typu i rodzaju podstawą do ustalenia wysokości dotacji jest 50% kwoty wydatków bieżących ustalonych dla szkół publicznych danego typu lub rodzaju w budżecie najbliższego powiatu.
- Przez najbliższy powiat należy rozumieć powiat sąsiadujący i graniczący z Powiatem Braniewskim, którego siedziba organu wykonawczego jest najbliżej siedziby organu wykonawczego Powiatu Braniewskiego.
- W przypadku, gdy powiat o którym mowa w ust. 3 nie prowadzi szkoły publicznej danego typu lub rodzaju, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez kolejny najbliższy powiat, o którym wiadomo, że prowadzi szkołę publiczną danego typu lub rodzaju.
-
Dotacja dla szkół
niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, o których mowa w §2
pkt 1, w których
zajęcia dydaktyczno - wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych
kończą się:
1) w kwietniu - przysługuje również na każdego absolwenta szkoły, do końca roku
szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę. Podstawą naliczenia dotacji za
miesiące: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, będzie spełnienie przez absolwenta szkoły
warunku uczestnictwa w 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w miesiącu kwietniu.
2) w czerwcu – przysługuje również na każdego absolwenta szkoły, do końca roku
szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę. Podstawą naliczenia dotacji za
miesiące lipiec - sierpień, będzie spełnienie przez absolwentów szkoły, warunku
uczestnictwa w 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w czerwcu.
- Placówkom, o których mowa w § 2 pkt 2 niniejszej uchwały, dotacje przekazywane są na każde miejsce noclegowe w wysokości równej kwocie przewidzianej na jedno miejsce noclegowe w części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu Braniewskiego.
- Dotacja przysługuje tylko w tych miesiącach w roku, w których schronisko prowadzi działalność.
- Do czasu ustalenia przez ministra właściwego do spraw finansów wysokości kwoty części oświatowej subwencji oraz otrzymania od ministra właściwego do spraw oświaty informacji o założeniach przyjętych do skalkulowania wysokości subwencji oświatowej należnej Powiatowi Braniewskiemu przy obliczaniu miesięcznej części dotacji placówkom, o których mowa w §2 pkt 2, pod uwagę bierze się stawkę dotacji obowiązującą w roku poprzednim.
- Organ dotujący dokonuje rozliczenia wypłaconych kwot dotacji za okres, w którym dotacja wypłacana była w oparciu o stawkę dotacji obowiązującą w roku poprzednim, w miesiącu następującym po miesiącu, w którym Powiat Braniewski otrzymał informacje, o której mowa w ust. 1.
- Organ prowadzący sporządza i przekazuje organowi dotującemu – nie później niż w ciągu 10 dni po upływie każdego miesiąca - miesięczne rozliczenie otrzymanej części dotacji za miesiąc poprzedni, uwzględniając liczbę uczniów, którzy faktycznie uczestniczyli w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w poprzednim miesiącu (wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały).
- Organ dotujący przekazuje dotowanej jednostce miesięczną część dotacji za kolejny miesiąc w wysokości uwzględniającej aktualną liczbę uczniów podaną w rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1.
- Dotacja wypłacana jest w dwunastu częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy dotowanej szkoły lub placówki.
- Niepublicznym szkolnym schroniskom młodzieżowym miesięczna część dotacji wypłacana jest, z zastrzeżeniem ust. 3, w wysokości określonej: stawka dotacji pomnożona przez liczbę miejsc noclegowych w dotowanej jednostce wykazanej w rozliczeniu za poprzedni miesiąc.
- Dotowanym jednostkom, o których mowa w §2 pkt 1 niniejszej uchwały, miesięczne części dotacji wypłacane są z zastrzeżeniem ust. 3, w wysokości określonej iloczynem: stawka dotacji pomnożona przez liczbę uczniów, którzy faktycznie uczestniczyli w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w poprzednim miesiącu w dotowanej jednostce wykazanej w rozliczeniu za poprzedni miesiąc.
- W przypadku stwierdzenia przez organ dotujący, że faktyczna liczba uczniów w dotowanej jednostce lub liczba miejsc noclegowych jest inna niż liczba uczniów lub liczba miejsc noclegowych według której wypłacono miesięczną część dotacji, kolejna miesięczna część dotacji korygowana jest o różnicę pomiędzy wypłaconą, a należną kwotą dotacji.
- Organ prowadzący sporządza i przekazuje organowi dotującemu roczne rozliczenie wykorzystania dotacji w terminie nie później niż do dnia 15 stycznia roku następującego po roku, którego rozliczenie dotyczy (wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszej uchwały).
- W przypadku zaprzestania działalności lub likwidacji szkoły lub placówki, podmiot prowadzący zobowiązany jest złożyć roczne rozliczenie wykorzystania dotacji za okres działalności w danym roku w terminie 15 dni od daty zaprzestania działalności.
- Kontrolę, w zakresie prawidłowości wykorzystania dotacji, zarządza Starosta Braniewski określając: podmiot kontrolowany, termin kontroli, zakres i czas jej trwania, okres objęty kontrolą oraz sposób przeprowadzania.
- Kontroli dokonują imiennie upoważnieni pracownicy Starostwa Powiatowego w Braniewie. Upoważnienie do kontroli kontrolujący okazują przed przystąpieniem do czynności kontrolnych.
-
Kontrola może być prowadzona :
1) okresowo – w ciągu roku, po uprzednim powiadomieniu organu prowadzącego
szkołę lub placówkę,
2) doraźnie - w przypadku, gdy okoliczności wskazują na konieczność podjęcia
natychmiastowych czynności kontrolnych ( bez uprzedniego powiadomienia). - O zamiarze przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 3 pkt 1, organ dotujący powiadamia organ prowadzący telefonicznie lub pisemnie - nie później niż na 3 dni przed terminem rozpoczęcia kontroli.
-
Zakres kontroli prawidłowości wykorzystania
dotacji obejmuje:
1) zgodność ze stanem faktycznym liczby uczniów będącej podstawą naliczania dotacji,
o której mowa w §9 ust. 2,
2) prawidłowość wykorzystania dotacji na realizację zadań szkoły lub placówki
w zakresie kształcenia, wychowania i opieki,
3) dokumentację potwierdzającą wykorzystanie dotacji wyłącznie na pokrycie wydatków
bieżących szkoły lub placówki. - Organ dotujący w związku z przeprowadzaniem kontroli
może przetwarzać dane osobowe uczniów.
- Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie jednostki kontrolowanej oraz w miejscach i czasie wykonywania jej zadań. Postępowanie kontrolne lub poszczególne czynności mogą również być przeprowadzane w siedzibie kontrolującego.
- Kierownik jednostki kontrolowanej ma obowiązek niezwłocznie przedłożyć na żądanie kontrolującego stosowne dokumenty (w szczególności dokumentację organizacyjną, dokumentację finansową i dokumentację przebiegu nauczania) oraz umożliwić sporządzanie kopii, odpisów i wyciągów z dokumentów.
- W przypadku nieposiadania dokumentów, objętych kontrolą w siedzibie podmiotu kontrolowanego, organ prowadzący zobowiązany jest dostarczyć i udostępnić kontrolującym dokumenty w miejscach, o których mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od otrzymania pisemnego wezwania o okazanie dokumentów podlegających kontroli.
- Przeprowadzone czynności kontrolne dokumentuje się protokołem pokontrolnym.
- Protokół z kontroli sporządza się w ciągu 14 dni od dnia zakończenia kontroli.
- Protokół kontroli powinien być napisany w sposób zwięzły i przejrzysty oraz ujmować fakty kontrolne.
- Jeżeli w wyniku kontroli zostały stwierdzone nieprawidłowości w działalności należy sporządzić zalecenia pokontrolne.
- Kierownik jednostki kontrolowanej może odmówić podpisania protokołu, składając pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy.
- Odmowa podpisania protokołu przez kierownika jednostki kontrolowanej nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez osoby kontrolujące i nie wstrzymuje toku dalszych czynności kontrolnych. Informację o odmowie podpisania i jej przyczynach zamieszcza się w protokole.
- Kierownik jednostki kontrolowanej zobowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni, wykonać zalecenia pokontrolne, jak również w tym terminie pisemnie powiadomić Starostę Braniewskiego o podjętych działaniach.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Braniewskiego.
Opublikowano: Dz. Urz. Woj. Warm - Maz 2011.192.2800 Ogłoszony: 2011-12-08.
do pobrania:
wniosek o udzielenie dotacji z budżetu Powiatu Braniewskiego
rozliczenie otrzymanej części dotacji
roczne rozliczenie wykorzystania dotacji
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie, Uchwałą Nr 0102-196/13 z dnia 23 maja 2013 roku w sprawie badania zgodności z prawem powyższej uchwały, stwierdziła nieważność następujących zapisów:
- w załączniku Nr 1 i Nr 2 i Nr 3 - "Świadom odpowiedzialności za podawanie nieprawdy z Kodeksu Karnego oświadczam, że wszystkie podane przeze mnie dane są zgodne z rzeczywistością",
- oraz dodatkowo w załączniku Nr 3 - "Oświadczam, że znane są mi przepisy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 2004 roku o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114 ze zm.)